gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Zelhem, Nederland
Terug

Beste Boek postuum voor Hans Hoog Stoevenbelt met ‘Een bassist vertelt’

Delilah-Groot-Stoevenbelt-met-de-Beste-Boek-prijs-geflankeerd-door-juryvoorzitter-Gerwin-Nijkamp-en-oud-winnaar-Frederieke-Jeletich-002

Het Beste Boek Achterhoek en Liemers van 2024 is ‘Een bassist vertelt’ van de vorig jaar onverwacht overleden Zutphense muzikant en kunstenaar Hans Hoog Stoevenbelt. Dochter Delilah nam de prijs in ontvangst tijdens het Waeketreffen in Voorst. Met het Waeketreffen werd de Waek...

Yvonne Hofman |  | Aangepast op

Het Beste Boek Achterhoek en Liemers van 2024 is ‘Een bassist vertelt’ van de vorig jaar onverwacht overleden Zutphense muzikant en kunstenaar Hans Hoog Stoevenbelt. Dochter Delilah nam de prijs in ontvangst tijdens het Waeketreffen in Voorst. Met het Waeketreffen werd de Waeke van het Achterhookse en Liemerse Book afgetrapt. In deze week staan streek(taal)boeken in de lokale boekhandels in de schijnwerpers.

Delilah Hoog Stoevenbelt nam zichtbaar ontroerd het Beste Boek-beeldje in ontvangst uit handen van de winnares van vorig jaar, Frederieke Jeletich-Visser (Vastberaden en veelbelovend) en juryvoorzitter Gerwin Nijkamp. Hij beschreef Hoog Stoevenbelt en zijn boek als volgt: “‘Stoef’ laat vele kleurrijke schilderstukken en één boek na. En wat voor één: een prachtig tijdsdocument van een na-oorlogskind in een levendige stad aan de IJssel waar de nieuwerwetse tijd van peace, love and happiness heftig aan de deur klopte. Hoog Stoevenbelt schreef verhalen zoals hij schilderde: als veelkleurige miniaturen. Met dit prachtige boek heeft hij de Zutphense kleur van de twintigste eeuw definitief vastgelegd.”

Er waren ook mooie woorden voor de overige genomineerden; Een aanval op Grol (Potargent, Berte, di Rosso, Nijs), Vertel, (Petra van Eldik-Neleman), Theo Nijland (Sabine Nijland) en Leven met een ongenode gast (Willemien Weerman). Nijkamp gaf aan dat het niveau van de beoordeelde boeken dit jaar hoog was en de keuze lastig. “Wat ons betreft zijn er bij deze Beste Boek-verkiezing geen verliezers, maar alleen winnaars; namelijk alle boeken die in Achterhoek en Liemers worden uitgebracht.”

Er was tijdens het Waeketreffen veel aandacht voor schrijven in streektaal. Zo droegen Wim Regelink, Toon Hebing en Corine van den Berg een verhaal voor dat zij schreven voor Flonkergood, de verhalenbundel in Achterhoekse en Liemerse streektaal die men in de Waeke cadeau krijgt bij aankoop van een streek(taal)boek. Wim van Keulen, sinds jaar en dag vormgever van Flonkergood, nam het eerste exemplaar in ontvangst. Het thema Europa had ieder op geheel eigen manier opgepakt, dat varieerde van het gemak van de Euro en met de trein Europa in, tot een filosofische beschouwing over Europa als een kloet zand.

In een item over jeugdboeken stelde streektaalfunctionaris Marije Stomps dat er steeds meer kinderboeken in het Achterhoeks en Liemers verschijnen. Belangrijk, want zo kunnen kinderen op speelse wijze kennismaken met de streektaal. Twee kinderboekenschrijfsters kregen de Opstaeker uitgereikt: Else Klomps om het prentenboek Kikvos Kasper en d’n Stork, met bijbehorend lespakket en liedje; Sonja Roerdink vanwege haar boekjes en website over Bert Bromvleege.

Het Waeketreffen werd aan elkaar gepraat door Diana Abbink van Dialektkring Achterhoek en Liemers en Joop Hekkelman van Vrienden van de Streektaal Lochem. Samen met Erfgoedcentrum Achterhoek en Liemers organiseren deze verenigingen De Waeke van het Achterhookse en Liemerse Book en het Waeketreffen, waarop de liedjes van Sandra Vanreys zorgden voor een mooie muzikale noot, natuurlijk in streektaal.

Lees ook

Jamkoningin 2026 Marieke Lubbers - Liggend

Marieke Lubbers is Jamkoningin 2026 van de Nationale Jammarkt Neede

De Nationale Jammarkt Neede heeft een nieuwe Jamkoningin. Marieke Lubbers (40 jaar), uit Noordijk werd tijdens de officiële opening van de Nationale Jammarkt Neede, door voorzitter Ronnie Konniger, gekroond tot het feestelijke boegbeeld van de Jammarkt in 2026. Ze werd geïntroduceerd tijdens een prachtig muzieknummer dat haar broer Tommy Markerink speciaal heeft geschreven voor de Jammarkt. Een bijzondere opkomst dit jaar!

JB-Eunk-2026-08-23-0002

Muzikaal tuinfeest bij café Uenk

De band De Heeren beet de spits af tijdens het grootse tuinfeest bij café Uenk in Vorden. Op het feest kwamen een horde belangstellenden af om te genieten van de muziek.

JB-Dini-2026-08-23-0056

Harmonica en accordeon klinken volop in Barchem

In het weekend van 22 en 23 augustus stond Camping Horeca Manege De Heksenlaak in Barchem volop in het teken van muziek. Liefhebbers van harmonica en accordeon konden er deelnemen aan diverse workshops en kennismaken met het bespelen van deze instrumenten.

JB-Filmavond-2026-08-22-0001

Ruim 500 filmliefhebbers genieten van sfeervolle BuitenBios in Lochem

Ruim vijfhonderd filmliefhebbers genoten zaterdagavond 22 augustus op de Kleine Markt in Lochem van de vijfde editie van de BuitenBios. Onder een frisse, maar goed te doen avondhemel werd de Zweedse film As It Is in Heaven vertoond. De toegang was gratis.

WSPW-4

GGD Noord- en Oost-Gelderland trekt de regio in tijdens Wereld Suïcide Preventie Week

Van 4 tot en met 11 september trekt GGD Noord- en Oost-Gelderland met de regiotour ‘Praten kan levens redden’ langs weekmarkten in de regio. Deskundigen op het gebied van suïcidepreventie gaan in gesprek met inwoners over mentale gezondheid, het voorkomen van zelfdoding en het belang van naar elkaar omkijken. De regiotour doet Vorden, Zutphen, Groenlo, Heerde, Winterswijk, Epe en Hattem aan.

BrandweerReanimatie

Brandweer Lochem doet mee met reanimatiepilot: 'Wij kunnen snel hulp bieden'

Brandweer Lochem wordt sinds begin deze maand ook gealarmeerd voor reanimaties in het eigen verzorgingsgebied. De brandweerpost doet mee aan een vrijwillige pilot binnen de Veiligheidsregio Noord- en Oost-Gelderland. Postcommandant Eddy Hiddink is blij dat zijn korps op deze manier extra hulp kan verlenen.