gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Zelhem, Nederland
Terug

Eerste Regio Toekomst Gesprek Achterhoek in de Koppelkerk

Pers-260312-RTGA-002

Op maandagavond 2 maart vond in de Koppelkerk in Bredevoort het eerste Regio Toekomst Gesprek Achterhoek plaats. Kandidaat-volksvertegenwoordigers en actieve burgers uit de hele Achterhoek bespraken de vernieuwende praktijken in de Achterhoek waar de toekomst al te zien is. Da...

Redactie RTV Ideaal |  | Aangepast op

Op maandagavond 2 maart vond in de Koppelkerk in Bredevoort het eerste Regio Toekomst Gesprek Achterhoek plaats. Kandidaat-volksvertegenwoordigers en actieve burgers uit de hele Achterhoek bespraken de vernieuwende praktijken in de Achterhoek waar de toekomst al te zien is. Daarnaast leverde de avond inzichten op voor wat volksvertegenwoordigers en burgers nodig hebben om samen te werken aan de toekomst van de regio.

Het eerste Regio Toekomst Gesprek is een initiatief van ‘Wij Maken Nederland’, een netwerk van mensen die zich met de ruimtelijke ordening van ons land bezig houden, en het ‘Café van actief Burgerschap’. In aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen van 18 maart wilden de organisatoren geen politiek debat voeren, maar betrokken burgers en volksvertegenwoordigers samen aan tafel brengen voor een geanimeerd gesprek. Daarbij ging het niet over de problemen van vandaag of van de eigen gemeente, maar over de toekomst van de hele Achterhoek.

Er waren 15 kandidaat-volksvertegenwoordigers uit de hele regio aanwezig bij het gesprek, namens VVD Lochem, CDA Berkelland, CU Aalten, Volt Doetinchem, GL/PvdA Lochem en Berkelland, Partij voor Lokaal Maatwerk Doetinchem, BBB/HMV Aalten en Lochem Groen!. Zij gingen het gesprek aan met ongeveer 35 burgers in het Boekencafé van de Koppelkerk, dat voor de gelegenheid omgedoopt was in het ‘Café van Actief Burgerschap’.

Er staat volgens de organisatoren veel op het spel. Uit de Nota Ruimte van het Rijk blijkt dat er grote ruimtelijke veranderingen in Nederland zullen plaatsvinden onder invloed van klimaatverandering, de landbouwtransitie, een nieuwe economie, een nieuwe blik op defensie en de behoefte aan nieuwe woonplekken. Die veranderingen zullen in alle regio’s te merken zijn, ook in de Achterhoek. Dat blijkt ook uit het Toekomstverhaal Achterhoek 2100 dat onlangs door de Achterhoek Raad is vastgesteld. De vragen die hierover tijdens het eerste Regio Toekomst Gesprek naar voren kwamen zijn onder meer “hoe voorkomen we dat Oost Nederland een nieuwe Randstad wordt” en “hoe stimuleren we oplossingen die bij onze streek passen?”

Tijdens het gesprek bleek dat er in de Achterhoek al veel praktijken zijn die de gedroomde toekomst zichtbaar maken. Daartoe behoren de Baakse Beek, Stadsboerin Doetinchem, Lochem Energie en Rivierduinen Silvolde en al pratende groeide deze lijst met voorbeelden. Geïnspireerd door de toepassing van het Markemodel in Winterswijk, door de Kwekerij in Doetinchem, Erfdelen Doesburg en de Ecofactorij Apeldoorn, sprak het gezelschap de wens uit om verder te praten over de toepassing van deze modellen in de Achterhoek, over erfdelen en over bedrijfsterreinen van de toekomst. Meer in het algemeen: over de kansen van de Achterhoek als experimenteerregio. Dit tweede gesprek vindt plaats in het najaar.

De aanwezigen vragen van de politiek vier dingen. Allereerst aandacht voor nieuwe op brede welvaart gebaseerde verdienmodellen: “een dikke boom heeft meer waarde dan een dikke auto”. Ten tweede: hulp bij doorbreken van de stroperigheid en de vele knellende regels: “meer ruimte voor ondernemen en vertrouwen in burgerinitiatieven. Leve de meedenkende en ondernemende ambtenaren!” Ten derde: werk over gemeentegrenzen heen, maar ook over grenzen van afgebakende ‘opgaven’: “de meerwaarde van inspirerende initiatieven zit ’m vaak in de multidimensionale aanpak.” Tot slot: verandering en draagvlak daarvoor wordt mogelijk door rechtstreeks contact en belangstelling voor wat er in al die vernieuwende praktijken gebeurt: “laten we meer op bezoek bij elkaar gaan en van elkaar leren – begin bij wat er al is.”

Het eerste Regio Toekomst Gesprek in de Koppelkerk werd afgesloten met een samenzang van alle vijftig deelnemers. Onder leiding van singer-songwriter Fien Snelting zongen zij het refrein van het lied ‘De kracht van Oost Nederland’.

Lees ook

profielschetsLochem0

Lochem zoekt verbindende burgemeester met gevoel voor nuchterheid

Inlevingsvermogen, verbindend, vernieuwingsgericht en benaderbaar, dat zijn eigenschappen die de nieuwe burgemeester van Lochem moet hebben. Tijdens een extra raadsvergadering heeft de gemeenteraad de profielschets van de nieuwe burgemeester vastgesteld en overhandigd aan de commissaris van de Koning.

Knopenlaantjebrug0

Vordenaren redden geliefd ommetje met eigen ‘Knopenbrug’

Anderhalf jaar lang was het onzeker of het geliefde Vordense ommetje langs het Knopenlaantje ooit nog in ere hersteld zou worden. De gemeente Bronckhorst sloopte de oude, versleten wandelbrug waardoor het rondje verdween. Inwoners kwamen in actie en hebben zaterdag hun eigen brug geopend.

Plaggenhut0

Zelhems erfgoed zichtbaar bij Smedekinck met nieuwe plaggenhut

Museum Smedekinck in Zelhem is een publiekstrekker rijker. Bij het historische streekmuseum is zaterdag een ouderwetse plaggenhut geopend. De woning geeft een inkijkje hoe het harde leven was van de armste inwoners van Zelhem in de negentiende eeuw. Stichting Plaggen Hendrik hoopt met de komst het cultureel erfgoed in ere te houden.

Spaarpaal10

Laren spaart met positieve flitser voor verkeersplein bij drie scholen

Geen boetes, maar geld voor een verkeersplein waar kinderen kunnen spelen en verkeersregels leren. Automobilisten die zich de komende zeven weken aan de snelheid houden op de Deventerweg in Laren, sparen met een zogenoemde spaarpaal geld bij elkaar voor de drie Larense scholen. De gemeente Lochem betaalt het bedrag dat met de spaarpaal wordt opgehaald.

Sporthal Ruurlo bouwteamovereenkomst (002)

Nieuwe sporthal Ruurlo stap dichterbij: gemeente en Kormelink tekenen bouwteamovereenkomst

Gemeente Berkelland en Aannemersbedrijf Kormelink ondertekenden donderdag 22 oktober een bouwteamovereenkomst voor de nieuwe sporthal in Ruurlo. Namens de gemeente ondertekende wethouder Erwin Versteeg (portefeuille Sport) de overeenkomst. Ook wethouder Betsy Wormgoor was aanwezig. Zij droeg het project onlangs over.

GorsselNetherlandse02BDP_GorrselMFAGorsselVoorplein-1330x831

MFA Gorssel kost 8,5 miljoen euro meer dan begroot: ‘Het moet anders’

De multifunctionele accommodatie (MFA) in Gorssel blijkt 8,5 miljoen euro meer te kosten dan de 17,9 miljoen euro die ervoor was begroot. Daarmee vindt het college dat de gemeenteraad zich weer moet buigen over de kwestie.