Foto: REGIO8

Langs de bosrand en de akker in de hoek van de Kozakkenweg en de Elfuursweg in Gorssel liggen opvallende tapijttegels. Dat is geen afval, maar ze vormen een belangrijk hulpmiddel om beschermde reptielen op te sporen. Er staat informatie bij. In het gebied Gorssel-Noordoost, verrijzen de komende jaren tot 250 woningen, waarvoor momenteel uitgebreid natuuronderzoek wordt gedaan.

Volgens wethouder Marja Eggink van de gemeente Lochem is het onderzoek een noodzakelijke eerste stap. “Vanuit landelijke en Europese wetgeving is natuuronderzoek verplicht om vergunningen te krijgen”, legt ze uit. “Maar we vinden het ook belangrijk om bij de ontwikkeling van het woningbouwplan goed rekening te houden met natuur en diersoorten.” Volgens de natuurwetgeving moeten ontwikkelaars als onderdeel van de omgevingsvergunning, rekening houden met alles wat leeft en groeit in en rond het bouwgebied.

Het onderzoek wordt uitgevoerd door adviesbureau Tauw. Ze richten zich op soorten als de ringslang, levendbarende hagedis en hazelworm. Volgens ecoloog Sabine van dit adviesbureau zijn deze dieren lastig te vinden: “Ze leven heel verborgen, bijvoorbeeld onder takken of in de grond. Daarom gebruiken we tapijttegels als kunstmatige schuilplaatsen. De tegels warmen op in de zon en trekken reptielen aan.” Of de reptielen er daadwerkelijk zitten, weet ze niet. 

‘Slang, hagedis of worm’
De tegels blijven tot ongeveer september liggen. In die periode controleren onderzoekers meerdere keren of er dieren onder zitten. “We draaien ze om en kijken of er een slang, hagedis of hazelworm onder zit. Zo kunnen we vaststellen of ze hier voorkomen”, aldus de ecoloog.

Oproep: blijf van de tegels af
Zowel de gemeente als de onderzoekers doen een dringende oproep aan inwoners en wandelaars om de tegels niet aan te raken. “Het is heel belangrijk dat ze blijven liggen”, benadrukt Eggink. “Als mensen eraan gaan slepen of eronder kijken, verstoort dat het onderzoek en de voortgang van de beoogde woningbouw in Gorssel.”

Ook volgens de onderzoekers is rust cruciaal. “Als ze steeds worden verplaatst, gaan dieren ze niet gebruiken en kunnen wij ze niet aantonen”, zegt de ecoloog.

Invloed op woningbouwplannen
De uitkomsten van het onderzoek kunnen gevolgen hebben voor de woningbouw. In het gebied van ongeveer 10 hectare, tussen de Kozakkenweg en de Elfuursweg, is ruimte voor zo’n 220 tot 250 woningen. Dat varieert van sociale huur tot koopwoningen en appartementen.

Wat de impact precies wordt, is nog onduidelijk. “We weten nog niet wat er uit het onderzoek komt”, zegt Eggink. “Maar als er beschermde soorten zitten, moeten we daar rekening mee houden.”  De resultaten worden na de zomer verwacht.

Dit bericht is tot stand gekomen in samenwerking met streekomroep REGIO8