gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Zelhem, Nederland
Terug

Um Zellem | nummer 22

1-Reinders-Oosterink-002

De 22e editie van Um Zellem staat weer vol verhalen die het verleden van Zelhem en Halle tot leven brengen. Van de geur van petroleum tot de intocht van 500 Leidenaren met een muziekkorps tot Yad Vashem gedecoreerden. Dit nummer brengt grote én kleine geschiedenissen samen.

Yvonne Hofman |  | Aangepast op

De 22e editie van Um Zellem staat weer vol verhalen die het verleden van Zelhem en Halle tot leven brengen. Van de geur van petroleum tot de intocht van 500 Leidenaren met een muziekkorps tot Yad Vashem gedecoreerden. Dit nummer brengt grote én kleine geschiedenissen samen.

Precies 100 jaar geleden begon Albert Scheers in Halle met de verkoop van petroleum. Hij trok met paard en wagen door de streek en combineerde zijn handel met werk bij Coops Meelhandel én een eigen boerderij. In 1931 nam zoon Gert het stokje over. Pas in de jaren zestig werd de wagen ingeruild voor een tankauto. (Klein)dochter Gerda Wassink-Scheers blikt terug: “Het was meer dan een bedrijf. Het was een manier van leven.”

Na acht jaar voorzitterschap draagt Evert van den Born de voorzittershamer over aan Jan Ditzel. Van digitalisering tot het Ludger-beeld: onder zijn leiding kreeg het museum een stevige positie in de regio.

Een originele Statenbijbel, vertaling 1637, keerde na de oorlog dankzij een schenking van de familie Tjoonk-Maalderink terug in de Lambertikerk. Deze indrukwekkende kanselbijbel – inmiddels veilig opgeborgen – is niet alleen religieus erfgoed, maar ook een bron van invloed op onze taal.

In 1947 en 1948 kwam de firma Zaalberg uit Leiden met zo’n 500 personeelsleden op vakantie naar Zelhem. Ze namen hun eigen wollen dekens én hun eigen muziekkorps ‘Werkmans Wilskracht’ mee. De intocht was onvergetelijk, de landelijke pers schreef er uitvoerig over.

Vijf inwoners van Zelhem en Halle ontvingen het predicaat ‘Rechtvaardige onder de Volkeren’ van het Israëlische herinneringscentrum Yad Vashem. Zij boden tijdens de Tweede Wereldoorlog onderdak en hulp aan Joodse medemensen – een indrukwekkend eerbetoon.

Henk Bruggink schrijft in het dialect over ‘de verhuzing uut ’t Loo’. De rubriek Toen en Nu blikt terug op de Smidsstraat, waar ooit tweerichtingsverkeer was en een fietsenrek volstond. En in de rubriek Vrijwilliger in beeld staat Anke Zweverink centraal – actief bij museum Smedekinck en altijd met een glimlach: “Het is hier zo gemeudelek!”

Het nummer sluit af met het gedicht De geeteling, van de hand van C.P.F. van de Werfhorst – een poëtisch eerbetoon aan een vogel die in onze streek tenminste twéé namen heeft.

Um Zellem nr. 22 is vanaf 23 mei verkrijgbaar bij de Read Shop en bij museum Smedekinck, beide in Zelhem.

Lees ook

Steenderen0

Bronckhorsterweg in Steenderen tot medio maart in fases afgesloten voor herinrichting

De gemeente Bronckhorst gaat de Bronkhorsterweg in Steenderen opnieuw inrichten. De straat wordt in delen aangepakt, de eerste werkzaamheden beginnen op 26 oktober. Naar verwachting zal alles medio maart af zijn.

Pieterpadtegel2

Kingdom of Elfia houdt kritisch halverwege punt Pieterpad vrij voor elke wandelaar

De organisatie van Kingdom of Elfia zorgt ervoor dat het belangrijke halverwege punt van het Pieterpad tijdens Elfia Vorden op 1 en 2 mei 2027 voor iedereen bereikbaar blijft. Deze Pieterpadtegel markeert ongeveer het midden van de circa 500 kilometer lange route. In tegenstelling tot vorig jaar gebruikt het festival deze editie de weg waaraan dit monument ligt niet.

ZC2026_20260716_2127_MaxKneefel_YKN2779D_HQ

Zwarte Cross introduceert strijdkreet ‘Rikie Forever!’ ter ere van Tante Rikie

De Zwarte Cross heeft haar nieuwe motto voor 2027 bekendgemaakt: ‘Rikie Forever!’. Een eerbetoon aan Tante Rikie en het gedachtegoed waar de Zwarte Cross al dertig jaar voor staat.

2026_10_15_Leden_van_verdienste_vlnr_Gert_Jeroen_Nico_Boris_foto_Mirko_Egbers (002)

Tafeltennisclub De Toekomst eert vrijwilligers

Donderdagavond 15 oktober 2026 hield de Lochemse tafeltennisclub De Toekomst haar jaarlijkse Algemene Ledenvergadering. Naast de reguliere agendapunten zoals notulen, jaarverslagen en begroting had het bestuur nog een verrassing in petto voor alle aanwezigen en enkele personen in het bijzonder.

FB_IMG_1792245840398

Ruurlo en Borculo zamelen 4.624 euro in voor de Nederlandse Brandwonden Stichting

Tijdens de jaarlijkse collecteweek van de Nederlandse Brandwonden Stichting, van 4 tot en met 10 oktober, is in Ruurlo en Borculo in totaal € 4.624 opgehaald. De opbrengst is tot stand gekomen dankzij de bijdragen van inwoners en de inzet van de collectanten en vrijwilligers.

Social media plaatje (002)

Week van de Positieve Gezondheid Achterhoek

Brede blik op gezondheid Gezondheid gaat over meer dan klachten, ziekte of zorg. Het gaat ook over hoe iemand zich voelt, mee kan doen, betekenis ervaart, keuzes kan maken en steun vindt in de omgeving. Tijdens de Week van de Positieve Gezondheid Achterhoek laten we zien hoe deze brede blik in het dagelijks leven én in de praktijk van zorg en welzijn vorm krijgt.