© Foto: REGIO8

Het waterschap Rijn en IJssel, de gemeente Bronckhorst en de provincie Gelderland monitoren de verspreiding van PFAS. Daarbij gaat het om chemische stoffen die haast niet afbreken in het milieu. De PFAS-vervuiling bij De Betteld, een zoetwaterlocatie, is ontstaan door jaarlijkse schuimparty’s op het vakantieterrein. Dat werd in het najaar van 2024 bekend. Het zwemverbod werd in augustus dat jaar in het leven geroepen.

Verspreiding van PFAS via het grondwater wordt gecontroleerd door waterschap, gemeente en provincie. De vervuiling heeft zich niet verder naar de omgeving verspreid. Het grondwater blijft onder controle volgens de gemeente. Vakantiepark De Betteld liet in oktober weten in te zetten op volledig voldoen aan de wet- en regelgeving, met een oplossing die financieel acceptabel is en voor gasten en omgeving verantwoord.

Beoordeling door waterschap, gemeente en provincie
Eigenaar Bas Hobelman moet een plan van aanpak presenteren om de vervuiling in en rond de recreatieplas in het buitengebied van Zelhem op te ruimen. ”Ik vind dat er over hele grote veiligheidsmarges wordt gesproken’’, vertelt Hobelman. “Dat zwemverbod is niet zomaar van de baan. Over de oplossing ben ik nog aan het nadenken, onder andere met adviesbureau Arcadis.’’ Zodra het plan van aanpak er is, waarschijnlijk voor de zomer, volgt een beoordeling van waterschap, gemeente en provincie. Vervolgens wordt een concreet besluit genomen over hoe de PFAS kan worden opgeruimd.

Adviezen: niet drinken en niet spelen
Naast een verbod op zwemmen in recreatieplas De Betteld geldt het advies van de gemeente Bronckhorst het water niet te drinken. Daarbij gaat het om mensen, vee, (hobby)kippen en andere dieren, ook al meldt de Gezondheidsdienst voor Dieren dat er geen verwachting voor vergiftiging bij huisdieren is.
Ook recreëren op de oevers van De Betteld wordt afgeraden. Daarnaast is het advies niet in de wateren te vissen. Voor omwonenden wordt verder voorgeschreven om het eten van eieren van eigen (hobby)kippen af te wisselen met eieren uit de supermarkt. Dit om PFAS-inname te beperken.

Dit bericht is tot stand gekomen in samenwerking met streekomroep REGIO8